Rodgers Wins 2015 Nebraska Cornhusker Cup

Ava Arlt of Kearney Catholic
Rodgers Wins 2015 Nebraska Cornhusker Cup
Nebraska Games and Parks Commission
Nebraska Games and Parks Commission

Nebraska -(Ammoland.com)- Dean Rodgers of Papillion-LaVista won the Cornhusker Cup at the 46th Cornhusker Trapshoot on Saturday.

Combined with his perfect 75 shot on Friday at 16 yards, Rodgers earned the overall Cup with a two-day 148-for-150 after shooting a 73 at 25 yards in the handicap Saturday.

Katie Petersen of Omaha Marian was the top ladies shooter with a two-day score of 142. Omaha Creighton Prep Blue repeated as the top high school team breaking 697 of 750 clay targets. Omaha Marian Blue was the top ladies team at 685 and Oak Creek 4-H was the champion 4-H team with a 694.

A record 2,529 shooters in junior and senior high competed over three days at the home grounds of the Nebraska Trapshooting Association (NTA). The event is hosted by the Nebraska Game and Parks Commission and the NTA.

Results from Saturday are:

Overall

Top 10 Individuals – 1. Dean Rodgers, Papillion-LaVista, 148 of 150; 2. Noah Kapustka, Lincoln Pius X, 147; 3. Zack Krzyzanowski, North Platte, 147; 4. Brandon Kreikemeier, Omaha Creighton Prep, 146; 5. Scott Chrastil, Blue River 4-H, 146; 6. Jack Wagner, Norris, 145; 7. Joey Formanek, Wilber 5 Clovers 4-H, 144; 8. Brett Westfall, Sidney 4-H, 144; 9. J.R. Manthei, Waverly, 144; 10. Carson Dettman, Merrick County 4-H, 143

Top High School Teams – 1. Omaha Creighton Prep Blue (Brandon Kreikemeier, Adam Misek, Noah Walz, Andrew Emodi, Isaac Sheilds), 697 of 750 (won shoot-off); 2. Waverly Gold, 697; 3. Millard West A, 693; 4. Lincoln Pius X 1, 691; 5. Elkhorn Mount Michael Blue, 690; 6. Oak Creek 4-H 1, 694

Top Three Ladies – 1. Katie Petersen, Omaha Marian, 142 of 150 (won shoot-off); 2. Anna Vasko, Omaha Marian, 142; 3. Jade Krolikowski, Centura, 142

Top Three Ladies Teams – 1. Omaha Marian Blue (Emily Worth, Molly LaFave, Katie Petersen, Sarah Villarreal, Anna Vasko), 685 of 750; 2. Lincoln Southwest Pink, 678; 3. Papillion-LaVista, 661

Top Three 4-H Teams – 1. Oak Creek 4-H (Tyler Kocian, Kalen Zeilinger, Kolby Haase, Wayne Belew, Dawson Kouma), 694 of 750; 2. Merrick County 4-H 1, 691; 3. Blue River 4-H Red, 686

Handicap

Top Three 4-H Teams – 1. Merrick County 4-H (Andrew Sack, Ethan Nelson, Caleb Fuelberth, Carson Dettman, Tyler Fuelberth) 341 of 375; 2. Oak Creek 4-H, 335; 3. Blue River 4-H, 329

Top Six High School Teams – 1. Elkhorn Mount Michael Blue, 340 of 375 (Kalle Haines, Andrew Whitaker, Walt Wear, John Gutsmeidl, Garrett Engel); 2. Lincoln Pius X 1 340; 3. Waverly Gold, 338; 4. Fremont 1, 336; 5. Millard West A, 336; 6. Omaha Creighton Prep Blue, 334

Top Three Individuals – 1. Jack Bowman, Fremont, 73 of 75 (won shoot-off); 2. Dean Rodgers, Papillion-LaVista, 73; 3. Blake Walker, Fremont Bergan, 73

Top Three Ladies Teams – 1. Lincoln Southwest Pink, 327 of 375 (Alexis Philson, Kylee Plager, Dakotah Koch, Bailey Gasseling, Megan Mueting); 2. Omaha Marian Blue, 327; 3. Omaha Duchesne Dash, 318

Top Three Ladies – 1. Ashley Craig, Adams County 4-H, 71 of 75 (won shoot-off); 2. Madison Webster, Omaha Duchesne, 71; 3. Jade Krolikowski, Centura, 70

Yardage Winners

18-19 Yards – 1. Tim Collins, Omaha Gross, 69 of 75; 2. Daltyn Rother, Loup Valley 4-H, 67; 3. Mark Kroeker, Fairbury, 66; 4. Elsie Davis, Lincoln Northeast, 66; 5. Hunter Worrell, Exeter-Milligan, 66; 6. Luke Nunez, EM 4-H, 66; 7. Nicole McCullough, Papillion-LaVista, 66; 8. Austin Anderson, Sutton, 64; 9. Kolton Davis, Lincoln Northeast, 64; 10. Drew Heffelfinger, Norris, 64

20-21 Yards – 1. Austin Lowry, Omaha Skutt, 72 of 75; 2. Hunter VonSeggren, Fremont, 71; 3. Easton Towle, Lincoln North Star, 71; 4. Joey Knudson, Omaha Creighton Prep, 70; 5. Mackenzie Zwiener, Lincoln Southwest, 70; 6. Jonathan Greve, Platte Valley 4-H, 70: 7. Daniel Ott, Ashland 4-H, 70; 8. Mark Fluckey, Omaha Creighton Prep, 69; 9. Mason Helgoth, Oak Creek 4-H, 69; 10. Madison Price, Grand Island, 69

22-23 Yards – 1. Todd Williams, Waverly, 72 of 75 (won shoot-off); 2. Zach Treves, Omaha Creighton Prep; 3. Caleb Wintersheid, Platteview, 71; 4. Ben Keaschall, Lincoln Pius X, 71; 5. Caleb Fuelberth, Merrick County 4-H, 71; 6. Eric Guhl, Omaha Gross, 71; 7. Connor Voightman, Louisville, 71; 8. Caleb Cox, Elkhorn South, 71

24-25 Yards – 1. Noah Kapustka, Lincoln Pius X, 73 of 75; 2. Jacob Elwood, Lincoln Southwest, 72; 3. Brandon Kreikemeier, Omaha Creighton Prep, 72; 4. Scott Chrastil, Blue River 4-H, 72; 5. Joey Formanek, Wilber 5 Clovers 4-H, 72; 6. Riley Ross, St. Paul, 72; 7. Brett Westfall, Sidney 4-H, 72; 8. Zack Krzyzanowski, North Platte, 72

  • Leave a Comment No Comments